Nie zdajemy sobie sprawy jak często spotykanym zjawiskiem jest depresja. Coraz częściej spotykam się z zapytaniami o depresję u dzieci na różnego rodzajach grupach lub forach. Rodzice boją się o swoje dzieci, które w obecnych czasach stają się bardzo osowiałe i odcinają się od otoczenia. Chciałabym poruszyć ten temat, jak rozpoznać depresję u młodzieży, oraz uświadomić każdemu że nie można tego bagatelizować.
Czym jest depresja?
Depresja to nic innego jak zaburzenia nastroju i aktywności, które trwają powyżej dwóch tygodni. Utrudniają one choremu funkcjonowanie w codziennym życiu. Depresja wyniszcza powoli organizm poczuciem smutku i brakiem chęci do życia. Każda osoba chora wymaga indywidualnego podejścia i ewentualnego leczenia.
Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 wyróżnia się:
Epizod depresyjny (epizod dużej depresji) – pierwsze rozpoznanie u osoby zespołu objawów depresyjnych, które trwają co najmniej 2 tygodnie.
Zaburzenia depresyjne nawracające – stwierdzone w momencie, gdy u osoby chorej wystąpiły co najmniej dwa epizody dużej depresji; z wyłączeniem objawów maniakalnych.
Depresja poschizofreniczna – pojawiają się objawy depresyjne po epizodzie zaostrzenia psychozy schizofrenicznej.
Dystymia – utrzymujące się przez ponad 2 lata objawy depresyjne, choć z mniejszym nasileniem niż podczas epizodu depresyjnego.
Organiczne zaburzenia depresyjne – wywołane przez różnego rodzaju stany związane z dysfunkcją mózgu.
Ile dzieci i młodzieży w Polsce choruje na depresję?
Rodzice często nie dostrzegają tej choroby u swego dziecka. Tłumaczą to okresem buntu lub myślą, że dziecko doświadcza problemów somatycznych (tzw. maska depresji). A jednak… Na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2-, 3-go roku życia, 2% w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej. Najmłodszym dzieckiem, u którego zdiagnozowano depresję był dwulatek. Depresja może dotykać blisko co trzeciego nastolatka!!! Częściej chorują na nią dziewczęta niż chłopcy. NFZ w 2014r. wydało ponad 180mln na leczenie dzieci z depresją. Jest ona diagnozowana w taki sam sposób jak u dorosłego.
Na stronie Fundacji Twarze depresji znalazłam statystyki policyjne, które mówią, że w 2018r. 97 dzieci popełniło samobójstwo (pięcioro z nich miało poniżej 12 lat, zaś 92. było w wieku 13-18 lat).
Objawy depresji u młodzieży
Smutek, płaczliwość, zobojętnienie;
Niska samoocena, zrezygnowanie, znudzenie;
Wycofanie z życia towarzyskiego;
Rezygnacja z dotychczasowych aktywności i spadek energii;
Zmniejszona koncentracja, problemy z pamięcią;
Zmiany w zakresie aktywności psychoruchowej;
Myśli samobójcze;
Niepokój i działania autoagresyjne (np.: samookaleczenia);
Zwiększony lub zmniejszony apetyt;
Zaburzenia snu, które utrzymują się przez dłuższy czas (problemy z zasypianiem bądź wczesne wybudzanie).
Depresja – jak rozpoznać?
U małych dzieci trudniej rozpoznać depresję, gdyż maluchy nie potrafią jeszcze jasno stwierdzić co im dolega, jaki i z czym mają problem. Depresja u dzieci może przebiegać inaczej niż u nastolatków czy osób dorosłych, np.: cofanie się w rozwoju, zanikanie mowy, problemy z moczeniem się, bóle głowy, biegunki. Najbardziej jednak powinniśmy bać się myśli samobójczych, ponieważ to już niewielki krok.. Nie możemy tego bagatelizować i powinniśmy zwracać uwagę na:
Zainteresowanie śmiercią i umieraniem;
Zwroty typu „chciałbym/am już nie żyć, innym byłoby beze mnie lepiej”
Zaniedbywanie swego wyglądu;
Wycofuje się z otoczenia;
Porządkuje swoje sprawy, żegna się z innymi;
Znajdziesz u niego tabletki, żyletki itp.
Leczenie depresji
Najważniejszym aspektem w leczeniu depresji jest wsparcie ze strony rodziców, bliskich, nauczycieli. Leczenie depresji dzieli się na dwa rodzaje:
Działania niefarmakologiczne, czyli psychoedukacja, psychoterapia
Psychoedukacja to edukacja o objawach, przyczynach, metodach leczenia i postępowania w konkretnych sytuacjach. Psychoterapia zaś odbywa się podczas terapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej. Łączenie ich również bywa korzystne.
Farmakoterapia
Jest to terapia w połączeniu z lekami. Korzysta się z niej przy depresji z dużym nasileniem objawów, depresji w przebiegu ChAD (Choroba Afektywna Dwubiegunowa) i w połączeniu z zaburzeniami psychotycznymi. Farmakoterapia jest uzupełnieniem psychoterapii, nigdy odwrotnie!
Gdzie odbywa się leczenie?
Leczenie zwykle odbywa się w Poradni Zdrowia Psychicznego, choć bywają ciężkie przypadki (autoagresja, zagrożenie samobójstwem), gdzie konieczna jest hospitalizacja na oddziale psychiatrycznym dla dzieci i młodzieży.
Czego nie mówić osobie z depresją?
Nie lekceważ depresji u bliskiego. Nie krytykuj go za to jak się czuje. Depresja to zbiór różnych dolegliwości (smutek, brak energii i apetytu, słaba koncentracja, problemy ze snem, zmęczenie).
Nie mów choremu, że wiesz jak się czuje. Każda osoba przeżywa na swój sposób i ma swój maksymalny pułap problemów. Rozmawiaj o jego chorobie.
Unikaj moralizowania i uwag. Nie bądź negatywnie nastawiony do uczuć chorego, nie sugeruj, że wyolbrzymia problemy.
Nie wyręczaj w wykonywaniu codziennych prac, nie uszczęśliwiaj go na siłę. Przyniesie to odwrotne skutki niż myślisz.
Nie zachęcaj chorego do picia alkoholu i brania innych używek.
Nie przytłaczaj go ilością swojej troski.
Jakich zwrotów unikać w rozmowie z osobą chorą na depresję?
„Wyjdź do ludzi”
„Znajdź sobie jakieś hobby”
„Inni mają gorzej niż ty”
„Nie wyolbrzymiaj, nie jest tak źle”
„Uśmiechnij się, będzie dobrze”
„Zacznij myśleć pozytywnie”
„Nie użalaj się nad sobą”
„Weź się w garść”
„Wiem jak się czujesz”
Podobno kolory takie jak żółty i różowy niwelują siłę stanów depresyjnych. Warto wprowadzić tę kolorystykę w otoczeniu osoby chorej, na przykład w postaci kwiatów, lampek czy innych ozdób.
A na koniec…
Czy wiedziałeś/aś wcześniej jak rozpoznać depresję u młodzieży? Byłeś/aś świadoma tego z czym ona się wiąże i jak groźną chorobą jest?
Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa. #wykapananiania