Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Rozwój w trzecim roku życia dziecka sprawia, że przypomina on coraz bardziej osobę dorosłą i kompetentną. Dzieci między 25. a 36. miesiącem, w wieku trzech lat, potrafią już na prawdę dużo. Ich rozwój przebiega bardzo dynamicznie, a samemu dziecku dostarczanych jest ogromna ilość bodźców. Zarówno tych z otoczenia jak i z wnętrza ich organizmu.

Rozwój fizyczny

Zaczynamy kolejny rok

Kończąc 2. rok życia, dziecko dobrze sobie radzi z czynnościami bazującymi na koordynacji ręka-oko. Potrafi celnie trafiać do wyznaczonych miejsc, a w trakcie malowania farbami potrafi umiejętnie posługiwać się pędzlem.

Blisko 26. miesiąca, dziecko coraz chętniej ćwiczy równowagę. Można mu w tym pomóc grając w ciuciubabkę czy pozwalając chodzić po krawężnikach (oczywiście na początku trzymając jego dłoń).

Następują także zmiany w uzębieniu. Pojawiają się kły. Zatem dziecko ma już łącznie 16 mlecznych zębów. Pamiętajmy o codziennej pielęgnacji jamy ustnej dziecka. Według statystyk ponad połowa (57%) trzylatków, 80% pięciolatków, 90% siedmiolatków, ma próchnicę!

Z równowagą mi do twarzy

Między 27. a 28. miesiącem życia, dzieci stają się bardziej pewne swojej równowagi. Nieświadomie rozwijają równowagę przez nagłe zmiany kierunku w trakcie biegu czy stanie na jednej nodze, a nawet chodzenie po krawężniku. Właściwe ćwiczenia poprawiające koordynację wspierają i stymulują rozwój układu przedsionkowego. Odpowiada on za np.: orientację położenia ciała względem powierzchni ziemi.

Maluchy w tym wieku uwielbiają zabawy z piłką, dzięki której mogą pozbyć się nadmiaru energii nagromadzonej w organizmie, a przy tym również ćwiczą. Jest to również dobry czas na naukę korzystania z nocnika, gdyż dziecko powinno potrafić już samodzielnie zdjąć spodenki i bieliznę .

Ciągle w ruchu, nie mam czasu odpocząć!

Rozwój w trzecim roku życia dziecka zmienia się w dużej mierze pod względem fizyczności. Powyżej 29. miesiąca życia, każda zabawa związana z ruchem jest dla dziecka bardzo atrakcyjna. Mając oparcie dla rączek lubi wchodzić i schodzić po schodach w systemie „jedna noga-jeden schodek”. Układ stóp nie jest już ku zewnątrz, niczym u „kaczuszki”, a wypukły brzuszek maleje i robi się bardziej płaski.

Ręce w tym wieku są już bardzo sprawne. Doskonale radzą sobie z odkręcaniem i zakręcaniem różnych butelek czy pojemników, więc zaleca się dbanie o stuprocentowo bezpieczny dom.

Warto także zacząć zabierać dziecko na basen i przyzwyczajać je do takiej aktywności. Pływanie świetnie wpływa na zmysł równowagi dziecka, wspiera koordynację wzrokowo-ruchową, rozwój mięśni i regulację ich napięcia. Głębokie oddechy także wzmacniają układ sercowo-naczyniowy i górne drogi oddechowe.

Raz, dwa, trzy – ćwiczysz Ty!

Między 30. a 34. miesiącem życia, dla dziecka idealną zabawą jest zabawa w zbieranie grzybów, gra w klasy czy poszukiwaczy skarbów. Każdego dnia dzieckiem powinno się przeprowadzać zajęcia gimnastyczne, aby miało zdrową kondycję.

Po przeprowadzonej gimnastyce, dla wyciszenia, można zaproponować mu rysowanie bądź malowanie farbami – jako formę ćwiczeń dłoni. Rączki są na tyle wyćwiczone, że z łatwością radzą sobie z małymi puzzlami czy wejściem na stromy element, aby oczywiście później z niego zeskoczyć.  Trzylatek jest już bardzo samodzielny, potrafi po sobie posprzątać czy bez większej pomocy się ubrać.

Już nie jestem maluszkiem, jestem duża

W okresie między 35. a 36. miesiącem życia ćwiczenia kształtujące zdolności motoryczne dłoni stają się dla trzylatka jednymi z ulubionych. Warto w tym czasie zachęcać malucha do wspólnego sprzątania czy gotowania. Rysowanie kwadratu czy posługiwanie się nożyczkami nie powinny sprawiać mu problemu.

Trzyletnie dziecko mierzy około 100cm, w tym czasie powinno ważyć około 14-16kg. Jeśli masa jego ciała rośnie zbyt szybko, warto sprawdzić czy dziecko nie ma nadwagi. Nadwaga jest coraz częściej spotykana. Pamiętajmy, że komórki tłuszczowe powstałe w pierwszych dwóch latach życia dziecka – nigdy nie znikną. Przez to dziecko może być w przyszłości podatne na bycie otyłą osobą.

Rozwój emocjonalny

Emocjonalne apogeum

Dzieci wchodzące w 2. rok życia przechodzą przez emocjonalne apogeum. Bardzo często buntują się słowem „nie”, a gdy coś idzie nie po ich myśli, z reguły starają się ukarać za to ciebie. Nie potrafią jeszcze zrozumieć swych uczuć. Jednak musimy im na to pozwalać i próbować dotrzeć do przyczyny złości. Dzieci w tym wieku wolą zabawy ze starszakami, ponieważ są mniej zaborcze. Niemniej jednak warto tworzyć sytuacje sprzyjające współpracy z rówieśnikami.

„Nie mów mi, że coś robię źle…”

Kończąc 27. miesiąc życia, dziecko staje się bardzo wrażliwe na krytyczne słowa w jego kierunku. Może go urazić dosłownie wszystko – od krzywej miny rodzica, po podniesiony ton głosu. Niemniej jednak, na każdym kroku zapewniajmy dziecko o tym, że je kochamy i wspieramy.

Maluchy dalej wolą obserwować i naśladować starsze dzieci, niemniej jednak coraz lepiej idzie im współpraca z rówieśnikami. Blisko 29. miesiąca życia wieczorne zasypianie może stać się kłopotliwe. Dzieci w tym czasie, często pragną być ponownie traktowane jako maleńkie dzidziusie. Okres buntu powoli kończy się, a malucha warto zacząć uczyć znaczenia słów „przepraszam, dziękuję, proszę”.

Wstydzę się…

Dwu i półroczne dziecko często staje się wstydliwe przy osobach spoza domowego ogniska. W momencie zawstydzenia, będzie chować się za ciebie czy zacznie bawić się swoimi dłońmi. W domu jednak jest wzorcowym kompanem do zabaw. Powoli zaczyna rozumieć i akceptować, że musi poczekać na swoją kolej w zabawie.

Empatia i pewność siebie

Maluch staje się także wrażliwy na krzywdy innych; gdy słyszy płacz innego dziecka z przejęciem pyta co się mu stało i dlaczego płacze/jest smutny. Blisko 32. miesiąca życia, dzieckiem kołatają mieszane uczucia – jednocześnie chce być samodzielny, a innym razem potrzebuje ogromu przytulania i całusów. Wieczorny bunt wreszcie traci na sile.

W tym wieku, dziecko nie ma jeszcze potrzeby posiadania jedynego przyjaciela, woli zabawy w grupie. A my, jako dorośli, widząc zabawy z innymi, powinniśmy powoli się wycofać i dać im wolną rękę.

Już na prawdę dużo potrafię!

Kończąc 34. miesiąc, dziecko chce stawiać na swoim i sprzeciwiać się twoim decyzjom. Maluchy w tym wieku uwielbiają być tacy jak dorośli – duzi, kompetentni i odpowiedzialni. Ten okres nazywamy identyfikacją („chcę być jak strażak”, „chcę być baletnicą” ). „Udawane” gry są najlepsze w tym okresie – niewidzialny sklep, pieniądze, warzywa, soczek.

Dzieci w tym wieku wiedzą już co lubią i w co teraz chcą się bawić, a czego się boją lub co sprawia, że czują się niekomfortowo. Potrafią to jasno określić. Blisko trzyletnie dziecko jest świadome swych urodzin, więc tym razem warto je wyprawić na 1000%. Zapamięta je na naprawdę długo!

W tym okresie, dziecięce rączki zaczną rysować „głowonogi” (buzia i dwie nogi). Potrafi również zająć się sam sobą przez okres bliski kilkunastu minut (w tym czasie rysuje, układa klocki czy bawi się autkami/lalkami). Zna około 900 słów i potrafi składać logiczne, kilkuwyrazowe zdania .

Kilka przydatnych wskazówek jak przetrwać w zgodzie trzeci rok życia dziecka.

  1. Kształtuj w nim podstawowe zachowania społeczne i zasady grzeczności. Jednak nie zmuszaj go do tego, nie wszystko jest w stanie od razu zapamiętać.
  2. Stwarzaj mu jak najwięcej okazji do zabawy z innymi dziećmi. Nie kończ ich zabawy jeśli się pokłócą, poczekaj – może uda im się rozwiązać problem samodzielnie, bez użycia pięści czy ugryzień.
  3. Twoje dziecko nie musi zawsze oddawać swoich zabawę, jeśli inny maluch tego wymaga. Nie na ciągłym ustępowaniu polega dobre wychowanie.
  4. Pozwól dziecku wyrażać swoje uczucia i nie zostawiaj go żeby się „wypłakało”. Pamiętaj, że każdy ma prawo do złego dnia.
  5. Rozwijaj w maluchu poczucie własnej wartości. Wspomaga to angażowanie go do codziennych domowych spraw.
  6. Postaraj się go nie wyręczać. Bądź cierpliwy w trakcie ubierania się czy jedzenia.
  7. Jeśli blisko trzyletnie dziecko interesuje się wczesną edukacją, możesz spróbować wprowadzać zabawy związane z cyferkami i literami.
  8. Pilnuj kiedy i co dziecko je, oraz tego czym je karmisz. Nie przekupuj go słodyczami by zjadło obiad.

A na koniec…

Jak wspominacie trzeci rok z życia Waszych pociech? Jak radziliście sobie w trudnych chwilach? Z czym Wam się kojarzy rozwój w trzecim roku życia dziecka?

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij