Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

„Dora poznaje świat” odkąd pamiętam wzbudzała u dorosłych i młodzieży spore, z reguły negatywne emocje. Dzieci zaś ją uwielbiają – chętnie się z nią bawią, pomagają szukać wskazówek i rozwiązywać zagadki. Dlaczego zatem nie każdy ją lubi?

Informacje o serialu „Dora poznaje świat”

„Dora poznaje świat” (ang. Dora the Explorer) to amerykański serial animowany tworzony w latach 2000-2015. W Polsce swą premierę miał w lipcu 2008 roku na kanale Nickelodeon, a później można było go również oglądać na TVP1. Serial łącznie zawiera 172 odcinki oraz 9 odcinków specjalnych. Każdy z odcinków trwa blisko 20 minut. 

Dla dzieci w jakim wieku jest stworzona?

Serial animowany stworzony jest głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym – między 3. a 6. rokiem życia. Wydaje mi się, że zaciekawi każde dziecko, które pragnie serialu pełnego emocjonalnych przygód.

Dora 1

Bohaterowie i fabuła serialu

Głównymi bohaterami serialu „Dora poznaje świat” są:

  • Dora – tytułowa bohaterka serialu. Młoda dziewczynka, która uwielbia podróżować po świecie.
  • Małpka Butek – najlepszy przyjaciel Dory. Jest małą małpką, towarzyszy Dorze w każdej z przygód.
  • Plecak – zawsze wspiera Dorę i ma w sobie wszystkie, najbardziej niezbędne przyrządy do rozwiązywania zagadek.
  • Mapa – za każdym razem pokazuje Dorze i Butkowi najbardziej odpowiednią drogę. Wskazuje przeszkody na drodze i daje wskazówki jak bezpiecznie przez nie przebrnąć.

Serial „Dora poznaje świat” opowiada o przygodach młodej, latynoskiej dziewczynki, która w każdym z odcinków przeżywa wyjątkową przygodę. W każdej z przygód towarzyszą jej wyżej wymienione postacie, czyli Małpka Butek, Plecak i Mapa. Dzięki współpracy całej czwórki udaje im się osiągnąć sukcesy. Dora jest miłą, uprzejmą i przede wszystkim odważną dziewczynką o wielkim sercu. Uwielbia ona podróże, które mają jakiś cel, np.: udzielenie pomocy czy rozwiązanie frustrującej zagadki.

Dora każdego ze swych przyjaciół darzy ogromnym zaufaniem i wsparciem. Nawet postacie, które utrudniają jej podróże (np.: Lis Rabuś) są traktowane przez nią z szacunkiem. Dziewczynka zachęca także widzów do aktywnego uczestniczenia w odcinkach. Zwraca się bezpośrednio do małych widzów zachęcając do aktywności ruchowej i umysłowej. Dodatkowo dzieci uczą się nazw kolorów, liczb, pór roku a także fachowego nazewnictwa zwierząt.

Ciekawostki dotyczące serialu

  1. W polskiej wersji, walorem edukacyjnym serialu jest nauka języka angielskiego  do której dziewczynka zachęca młodego widza. Śpiewają proste piosenki, uczą się zwrotów czy wspólnie liczą. W oryginalnej wersji dzieci uczą się hiszpańskiego.
  2. W serialu NIE ZNAJDZIEMY momentów przemocy, dzięki czemu dzieci nie są przestraszone bądź nazbyt pobudzone.
  3. Serial znajdziemy na platformie streamingowej HBO GO, Player.pl oraz programach telewizyjnych takich jak Nickelodeon Polska, Nick Jr. Polska, TVP1, TVP ABC czy Puls 2.
  4. W 2019r. powstał film przygodowy wzorowany na serialu. Nosi on nazwę „Dora i Miasto Złota”.

 A na koniec…

Wbrew opinii dużej ilości osób, którym Dora nie przypadła do gustu – pamiętajmy, że jest ona przeznaczona dla NAJMŁODSZEJ widowni. Posiada wiele pozytywów, a dzięki swej powtarzalności i prostocie w przekazie treści jest uwielbiana przez dzieci. My, jako opiekunowie czy rodzice, musimy zaakceptować te wręcz oczywiste rozwiązania zagadek, które dla dzieci w tak młodym wieku nie są aż tak banalne. 

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij