Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Wielu z nas myśli, że zdolność chwytania, przeplatania czy rzucania jest sprawą banalnie prostą. Jednak, wszystko to dzieje się dzięki rozwoju motoryki małej. Prawidłowo rozwijana motoryka mała sprawia, że nasze palce i dłonie są sprawne, potrafią zrobić precyzyjnie i dokładnie to czego zapragniemy. 

Czym jest motoryka mała?

Motoryka mała to pojęcie, które stosujemy gdy mówimy o zdolnościach naszych palców i dłoni. Rozwój motoryki jest bardzo istotny dla naszej sprawności fizycznej i prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Dzięki poprawnemu rozwojowi zdolności manualnych, w przyszłości dziecko bez problemu nauczy się pisać i czytać. Dzięki temu pielęgnuje także swą koncentrację, orientację przestrzenną oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

Motoryka mała nie jest cechą wrodzoną tylko cechą nabytą z wiekiem, dlatego tak istotne jest, aby wspierać jej rozwój. W pierwszych miesiącach życia, dziecko uczy się chwytania i trzymania, później z biegiem czasu przychodzi układanie, przeplatanie, wiązanie, pisanie i tym podobne. Motoryka mała kształtuje się dzięki swobodnym ruchom, ale możemy wspierać jej rozwój z pomocą specjalnych zabaw. Wszystko po to by ruchy w przyszłości były jak najbardziej dokładne i precyzyjne.

Motoryka mała – etapy rozwoju

Motoryka mała u dzieci często rozwija się przez naśladownictwo osób dorosłych, motorykę dużą (o tym już niedługo), percepcję i koordynację wzrokowo-ruchową. Z biegiem czasu rozwijają się konkretne umiejętności.

  • 0-12. miesiąc życia: na początku jest to machanie rączkami. W okolicy 6. m.ż. dziecko zaczyna chwytać i przekładać z ręki do ręki, a przy tym potrząsać zabawką. Blisko roku zaczyna się wkładanie mniejszych przedmiotów do większych oraz próby nakładania jedzenia na łyżkę.
  • 1-3 rok życia: zabawy klockami (układanie, budowanie), wkładanie małych elementów do równie małych otworów, coraz bardziej precyzyjne posługiwanie się sztućcami. Bliżej 2-3 roku życia dziecko próbuje odpinania i zapinania guzików. Pojawia się fascynacja rysowaniem, malowaniem i plasteliną.
  • 4-6. rok życia: cięcie nożyczkami, sprawne trzymanie kredki/mazaka/pędzla, a razem z tym rysowanie figur geometrycznych. Dziecko w tym wieku bez problemu powinno potrafić przewlekać sznurek przez dziurkę czy też układać puzzle. 

Objawy zaburzeń motoryki małej

  1. Spowolniony rozwój praksji.
  2. Niechęć do wykonywania zadań manualnych.
  3. Zła koordynacja ruchów dłoni, palców i przedramion.
  4. Nadmierne lub niewystarczające napięcie mięśni.
  5. Zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej (problemy w wykonaniu czynności wymagających kontroli wzroku).
  6. Szybkość ruchów jest źle dostosowana do wykonania zadania (zbyt szybko lub zbyt wolno).

Jak wspierać rozwój motoryki małej?

Ćwiczenia, które wspierają prawidłowy rozwój motoryki małej są bardzo proste w wykonaniu. Dzieci bardzo często odbierają ćwiczenia jako formę zabawy, a takich zabaw rozwojowych jest całe mnóstwo. Pamiętajmy tylko, aby dobierać ćwiczenia odpowiednio do wieku dziecka.

  • Lepienie z plasteliny, modeliny lub ciastoliny.
  • Układanie puzzli, wieży z klocków.
  • Wycinanie różnych kształtów po linii.
  •  Kolorowanie kredkami, malowanie farbami – zarówno pędzlem jak i palcami.
  • Przewlekanie sznurków przez dziurki.
  • Przesypywanie kaszy, piasku, fasoli do różnych naczyń (z mniejszym i większym otworem).
  • Segregowanie na zbiory (wsypanie do miski grochu i fasoli, a potem rozdzielanie ich).
  • Przenoszenie łyżeczką z miski do miski różnych przedmiotów.
  • U starszych dzieci sprawdzi się kalkowanie (wystarczy papier śniadaniowy).
  • Pomaganie w pracach domowych (obieranie warzyw, rozwieszanie prania).

I wiele, wiele innych. Co tylko nam do głowy przyjdzie.

A na koniec..

Każde z wyżej wymienionych rozwiązań jest banalnie proste do wykonania. Nie wymaga od nas dużego poświęcenia (czasu, pieniędzy), a dziecko ma z tego mnóstwo radości i tonę korzyści z tych zabaw płynących!

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij