Już za dwa dni będziemy obchodzić coroczne święto, na które wyczekuje niejedno zniecierpliwione dziecko. To święto to oczywiście Mikołajki. W Polsce 6. grudnia jest szczególnym dniem dla dzieci, ponieważ znajdują one pozostawione w różnych miejscach prezenty, od samego Świętego Mikołaja!
Mikołajki – co to za święto?
Za nazwą Mikolajki kryje się Święto Świętego Mikołaja. Dzień Świętego Mikołaja obchodzony jest w Polsce corocznie dnia 6. grudnia. Data święta wiąże się ze śmiercią Świętego Mikołaja, która nadeszła właśnie 6. grudnia ok. 35o roku. Większości z nas ten dzień kojarzy się ze zwyczajem jakim jest obdarowywaniem się wzajemnie prezentami, jednak warto mieć na uwadze to, że wiąże się z tym bardzo ciekawa i pouczająca legenda.
Jak już wspomniałam, święto kierowane jest ku czci Świętego Mikołaja, ale podejrzewam, że wielu z nas nie wie iż był on biskupem. W 300 r. n.e. został wybrany na biskupa Miry, w której zarządzał diecezją. Jedna z legend z nim związanych została spisana w IX wieku w Konstantynopolu przez archimandrytę Michała i opowiada ona o mężczyźnie i jego trzech córkach.
Mikołajki – legenda
Mikołaj wywodził się z zamożnej rodziny pochodzącej z Patary, znajdującej się w jednej z prowincji Azji Zachodniej. Zapisana historia wspomina o tym, że pochodził on z bardzo zamożnej rodziny po której odziedziczył fortunę. Mikołaj był jednak na tyle dobrą, wrażliwą i skromną osobą, że oddał cały swój majątek potrzebującym. Część swego majątku przeznaczył na trzy córki sąsiada, o których już wspomniałam.
Jego sąsiad był osobą bardzo chciwą i bezbożną. Drwił z pobożności Mikołaja. Według wierzeń, Bóg ukarał za to sąsiada i sprawił, że ten stracił cały majątek i stał się bardzo biedną osobą. Nikt nie chciał poślubić jego córek bez ofiarowanego posagu. Postanowił wtedy, że sprzeda swe trzy córki.
Dowiedziawszy się o tym, Mikołaj, postanowił uratować dziewczęta. Codziennie przez trzy kolejno następujące po sobie noce, zakradał się i wrzucał przez komin pieniądze przeznaczone na posag dla każdej z dziewcząt. Ostatniej nocy sąsiad odkrył, że tajemniczym darczyńcą jest Mikołaj i to on podrzuca pieniądze. Sąsiad podziękował mu za prezenty, a sam czuł się mocno zawstydzony. Sąsiad Mikołaja nawrócił się i zaczął żyć w zgodzie z przykazaniami.
Ciekawostki o Dniu Świętego Mikołaja
Prezenty pozostawiane przez Świętego Mikołaja często znajdują się w skarpetkach lub butach. Dlaczego? Zwyczaj ten powstał w nawiązaniu do wyżej wymienionej legendy. Pieniądze wrzucane przez komin wpadały do pończoch suszących się na kominku.
Od zawsze atrybutami Świętego Mikołaja był czerwony strój symbolizujący szatę biskupa, pastorał oraz śnieżnobiała broda.
Istnieją jeszcze dwie legendy dotyczące Mikołaja. Jedna z nich dotyczy ocalenia trzech młodzieńców przed wyrokiem, zaś druga opowiada o długotrwałej modlitwie Mikołaja, która ocaliła rybaków na morzu.
Swego czasu obchodzony Dzień Świętego Mikołaja był dniem wolnym od pracy.
A na koniec…
Czy celebrujecie Mikołajki w waszym domu? Jeśli tak to w jaki sposób? Rozwieszacie tradycyjnie skarpety lub tworzycie specjalne miejsce dla prezentów od Świętego Mikołaja? Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa. #wykapananiania