Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Myślę, że nie ma dnia by któryś z rodziców nie myślał o tym jak i kiedy zacząć sadzać dziecko na nocnik. Kiedy rozpocząć sadzanie na nocnik, jaki sprzęt wybrać by dziecko chętnie się uczyło, jak je zachęcić? Lista pytań wydaje się nie mieć końca, jednak ja postaram się na nie odpowiedzieć. 

Jak sadzać dziecko na nocnik?

Wydaje się to banalnie proste, jednak musimy wiedzieć jak poprawnie sadzać dziecko na nocnik, by nasza praca nie poszła na marne. Na samym początku powinniśmy zadbać przede wszystkim o swoje własne nastawienie w tejże kwestii, ponieważ dziecko wyczuwa nasze emocje. Praca nad odpieluchowaniem może trwać koło 6-8 tygodni, by weszło to w dziecięcy nawyk. Musimy być cierpliwi i wytrwali.

Przyjmuje się, że idealnym momentem na naukę nocnika jest to, gdy dziecko ma ukończone 18.-24. miesiące. Jednak nie jest to regułą. Dziecko musi być gotowe do odpieluchowania. Dziecko gotowe do sadzania na nocniku powinno:

  • spokojnie siedzieć i bawić się przez kilka minut;
  • pokazywać niechęć do chodzenia w brudnej/mokrej pieluszce;
  • rozumieć i wykonywać proste polecenia;
  • mieć często suchą pieluchę powyżej 2 godzin od poprzedniej zmiany;
  • umieć się samodzielnie rozbierać i ubierać;
  • naśladować zachowania innych.

Jak często sadzać dziecko na nocnik?

Gdy już rozpoczniemy wprowadzanie nocnika, najlepszym momentem by sadzać dziecko na nocniku jest to, gdy jest ono po posiłku. Dalej dziecko można wysadzać średnio co 1.5-2 godziny. Jeśli dziecko w przeciągu 2-3 minut nie załatwi swojej potrzeby, nie powinniśmy go przetrzymywać. 

Kiedy sadzać dziecko na nocnik?

Kiedy zdecydujesz się sadzać dziecko na nocnik?

W życiu każdego rodzica był ten dzień lub dopiero nadejdzie, kiedy zdecyduje się sadzać dziecko na nocnik. Na rynku znajdziemy obecnie ogrom różnych nocników i nakładek. Kolorowe, grające, wysokie, niskie, a nawet takie, które mają podstawkę na książkę czy zabawkę! Jednak… Nocnik czy nakładka – co lepsze dla dziecka?

O nocniku

Wbrew pozorom najlepszym nocnikiem będzie taki, który jest najzwyklejszy i najbardziej prosty w wykonaniu. Jednoczęściowy, prosty, bez urozmaiceń. Nocnik (tutaj przykład) powinien być niski, by dziecko korzystało z niego w pozycji najbardziej zbliżonej do pozycji kucznej. Nocniki grające czy te z podstawką na zabawki są odradzane, ponieważ bardzo szybko stają się niczym dziecięca zabawka. Dodatkowo, melodyjka może sprawiać, że dziecko będzie czuło się nagradzane, a to nie jest do końca dobre.

O nakładce na sedes

Nakładka na sedes (tutaj przykład) będzie idealnym rozwiązaniem dla rodziców, których dzieci lubią bawić się w naśladownictwo. Zdecydowanie chętniej będą załatwiać swoje potrzeby na sedesie z nakładką niż na nocniku. Jeżeli decydujemy się na nakładkę, musimy pamiętać o tym, aby nogi dziecka nie zwisały luźno. Pod nimi powinien być wystarczająco wysoki stołek (tutaj przykład), który sprawi, że dziecko będzie także blisko pozycji kucznej. 

Kiedy nie sadzać dziecka na nocnik?

Nie było i nie ma jeszcze doprecyzowanej odpowiedzi na to kiedy zacząć sadzać dziecko na nocnik, ale za to możemy się dowiedzieć, kiedy nie sadzać dziecka na nocnik. Jakich momentów i zachowań unikać, gdy chcemy zacząć sadzać dziecko na nocnik?

  • Nie sadzać dziecka na nocnik, gdy pojawia się nowy członek rodziny (młodsze rodzeństwo, partner jednego z rodziców).
  • Sadzanie na nocnik dziecka jest nieporządane, gdy w domu zdarzają się trudne sytuacje (np.: przeprowadzka, zmiana przedszkola, odstawienie od piersi).
  • Nie zmuszajmy dziecka do sadzania na nocnik. Gwarantuję, że szybko (często bezpowrotnie) się zniechęci.
  • Nie sadzajmy dziecka na nocnik, jeśli nie spełnia choć kilku kryteriów z gotowości do odpieluchowania.

A na koniec…

W jakim wieku waszym pociechom udało się odpieluchowanie? Kiedy zaczęliście sadzać dziecko na nocnik? Z jakich rozwiązań korzystałeś, nocnik czy nakładka na sedes? Podziel się ze mną odpowiedzią w komentarzu. Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij