Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Bardzo często na różnego rodzaju forach parentingowych spotykam się z zapytaniem „Kiedy przebić dziecku uszy?”. Odpowiedź powinna być krótka i zwięzła – KIEDY PODROŚNIE I SAMO ZADECYDUJE.

Wielu rodziców myśli, że im mniejsze dziecko tym łatwiej będzie im to znieść – chwila bólu i po krzyku, zapomni. Rodzice z góry przyjmują, że dziewczynka powinna nosić kolczyki, bo tak, bo każda kobieta ma, bo to dodaje uroku. Jakby maluch sam w sobie nie był wystarczająco uroczy…
A co w sytuacji, gdy dziecko podrośnie, będzie miało naście lat i stwierdzi, że kolczyki się w ogóle nie podobają, a w uszach pozostaną niezbyt ładne blizny?

Dlaczego przebijanie uszu pistoletem kosmetycznym jest złe?

Myślę, że zdecydowana większość z Nas, kobiet, miała uszy przekłute jeszcze przed ukończeniem 2. roku życia. Dodatkowo zabieg wykonywany był u kosmetyczki, pistoletem kosmetycznym. Rodzice uważają to za najlepsze i najszybsze rozwiązanie. Nic bardziej mylnego… Uszy przekłuwane pistoletem kosmetycznym nie są tak „zadowolone” jak mogłoby się wydawać.

Po pierwsze, takowy pistolet NIE JEST narzędziem sterylnym. Nie można poddać go tego typu zabiegowi ze względu na plastikowe elementy.

Po drugie, ucho nie jest przebijane, tylko wręcz szybko rozrywane przez wystrzeliwany kolczyk. W momencie naciśnięcia spustu, kolczyk z bardzo dużą prędkością jest wciskany w skórę. Końcówka kolczyka jest zaokrąglona bądź płaska, co skutkuje zmiażdżeniem i rozerwaniem tkanki. Ucho z reguły goi się ciężko i długo.

Gdzie powinno się przekłuwać uszy?

Prawidłowo wykonana usługa przebijania uszu, zarówno u dzieci jak i dorosłych, powinna być wykonywana przez doświadczonego, certyfikowanego piercera. Posiada on znajomość anatomiczną dotyczącą miejsc przekłuwanych. Piercer zabieg wykonuje w sterylnym, czystym studiu i używa sterylnych, jednorazowych narzędzi.

Jak powinien wyglądać prawidłowy zabieg przekłucia uszu?

Przebieg zabiegu nie jest skomplikowany. Uszy przez zabiegiem są dezynfekowane. Ucho trzymane jest specjalnie stworzonymi do tego szczypcami, aby przekłucie było wykonane prosto. Do przekłucia piercer używa jednorazowej, ostro zakończonej igły z wenflonem/rurką. Po wyciągnięciu igły w uchu zostaje rurka, przez którą wprowadzany jest kolczyk. Koniec.

Nie powinniśmy martwić się niewielką ilością krwi lub lekkim bólem, w końcu to naruszona tkanka. Powinniśmy mieć czyste sumienie, że zabieg został wykonany bezpiecznie – bez rozrywania tkanki i długiego gojenia się.

Jako ciekawostka

  1. Żaden profesjonalny piercer nie wykona usługi małemu dziecku. Często akceptują taki zabieg, gdy dziecko ma ukończone 6-7 lat.
  2. Kolczyki pistoletowe są stworzone z metali. Przez zbyt wczesny kontakt dziecka z metalami może dojść w przyszłości do alergii.
  3. Małe dzieci często dotykają przekłutego ucha, co może prowadzić do zakażenia czy nawet ziarnicy.
  4. U małego dziecka istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia ucha, wyrwania przez niego kolczyka.

Jednakże, zawsze powtarzam, że decyzja o posiadaniu kolczyków powinna należeć tylko i wyłącznie do dziecka, nie rodzica. Wręcz powinniśmy jak najdłużej „odciągać” od myśli kolczyków, do momentu w którym dziecko będzie faktycznie świadome by przebić swoje uszy. Dziecko musi być rozumieć jak postępować z kolczykami i jak dbać o ich higienę.

A na koniec…

Co sądzicie o przekłuwania uszu u dzieci? Jakie macie z tym doświadczenia? W jakim wieku Wasze dziecko chciało przebić uszy?
Ja ze swojej strony proszę tylko o udostępnienie i poszerzanie wiedzy w tym temacie, ponieważ niestety, ale nadal ogromna część społeczeństwa nie jest świadoma tego jaką krzywdę robimy przebijając uszy pistoletem.

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij