Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Już jutro będziemy obchodzić Święto jakim jest Uroczystość Wszystkich Świętych. Wielu z nas będzie całymi rodzinami odwiedzało groby swoich bliskich. Mniejsze dzieci, takie w wieku przedszkolnym, mogą nie wiedzieć czym właściwie jest to święto. W naszej gestii jest to, aby dziecku wszystko wytłumaczyć. No więc właśnie… Jak przygotować dziecko na Wszystkich Świętych?

Jak tłumaczyć dziecku czym jest cmentarz?

Cmentarze odwiedzane są przez nas raczej kilka razy w skali roku, nie zawsze wtedy jesteśmy z dziećmi. W sytuacji, gdy jedziemy z nimi, musimy być przygotowani na tę rozmowę. Zatem, jak tłumaczyć dziecku czym jest cmentarz? Ja osobiście jestem zwolenniczką mówienia prawdy dzieciom, nie lubię okłamywania dzieci w myśl „jesteś za mały, i tak nie zrozumiesz”. Dzieciom należy mówić o trudniejszych sprawach w łagodny sposób. Jako przykłady: 

  • Cmentarz to miejsce, gdzie każdy nasz bliski, którego już nie ma z nami, ma swój pomnik. Możemy go wtedy odwiedzać i przynosić mu ładne kwiaty lub znicze.

Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

Ten temat zawsze sprawiał kłopoty. Dla wielu jest to ciężki temat, taki o którym zbyt dużo na co dzień się nie rozmawia. Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci, a właściwie jak dobrze rozmawiać z dzieckiem o śmierci? Tak, aby informacje przekazane nie wyrządziły szkody. U młodszych dzieci wystarczy szybka, krótka i jasna odpowiedź. Taka, która nie będzie prowokowała do dalszych jego pytań w tej kwestii. Dlaczego? Ponieważ ten temat może (ale nie musi) wprowadzić dziecko w stan zakłopotania, i/lub smutku, niepokoju. Ja bym spróbowała powiedzieć to w taki sposób:

  • Gdy się rodzimy jesteśmy maluszkami. Później gdy dorastamy jesteśmy coraz starsi. Mamy dużo lat. Wtedy nasze ciało jest już bardzo zmęczone. Wtedy zasypiamy na długo, na zawsze. 

Do rozmowy z dzieckiem na temat przemijania i odchodzenia polecam książkę „Cudowna wyspa dziadka”, o której ostatnio pisałam tutaj na stronie.

jak przygotować dziecko na wszystkich świętych

Jak zachowywać się na cmentarzu?

Temat wiedzy jak właściwie zachowywać się na cmentarzu powinien obowiązywać każdego. Tuż przed wejściem na cmentarz należy ustalić z nim zasady jak zachowywać się na cmentarzu. Niektóre z nich powinny tak, lub podobnie, brzmieć:

  1.  Nie odchodź daleko ode mnie. Dziecko powinno wiedzieć, że nie wolno mu się oddalać od rodzica. Na cmentarzu będzie dużo osób, więc łatwo się zgubić.
  2. Uważaj na znicze. Dziecko powinno uważać na znicze, ponieważ w środku palą się świeczki, a obok jest gorący wosk.
  3. Staraj się być cicho. W miarę możliwości, na cmentarzu należy być cicho, by nie przeszkadzać innym.
  4. Gdy będziesz się nudził/a, powiedz mi. Gdy zauważysz, że dziecko się nudzi, albo samo ci o tym powie, zaproponuj mu spacer lub wyjdźcie na chwilę za bramę.

Warto zainwestować w jeden lub kilka małych zniczy na dziecka. Gdy będzie wiedziało, że może zapalić znicz (przy asyście dorosłego!!!) na grobie bliskiej lub nieznajomej osoby, będzie mocno zmobilizowane do działania.

A na koniec…

Po powrocie do domu, możecie wspólnie z dzieckiem narysować najpiękniejszy znicz. Możecie też użyć gotowych kolorowanek z internetu. Zdecydowanie pomoże to dziecku w odreagowaniu po Uroczystości Wszystkich Świętych.

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij