Coraz częściej słyszy się o zajęciach czy zabawkach sensorycznych dla dzieci. Maluchy je uwielbiają, a rodzice mogą cieszyć oko, ponieważ widzą jak cudowny wpływ ma integracja sensoryczna na ich pociechę. Sensoryka wpływa na wiele aspektów i ofiarowuje dziecku solidną dawkę stymulacji zmysłów. Ale od początku. Integracja sensoryczna – co to jest?
Sensoryka – co to jest?
Sensoryką nazywamy wszelkie doznania, których doświadczamy za pomocą zmysłów. Ćwiczenia sensoryczne dostarczają dziecku bodźce, które stymulują układy zmysłowe. Aby integracja sensoryczna była prawidłowa muszą działać właściwie trzy zmysły: czucie ciała, dotyk i równowaga. A to wszystko jest niezbędne dla dobrego i prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki sensoryce jesteśmy w stanie zapewnić dziecku w prosty i łatwy sposób konkretną dawkę stymulacji tychże zmysłów.
Integracja sensoryczna w rozwoju dziecka
Sensoryka tak naprawdę towarzyszy nam na każdym kroku. W wielu przypadkach nieświadomie korzystamy z jej wsparcia. Dzięki prostym zabawom i zabawkom sensorycznym dajemy dziecku możliwość do maksymalnego rozwoju jego zmysłów. Integracja sensoryczna w rozwoju dziecka ma wpływ na rozwój mowy, równowagi, na napięcie mięśniowe, a nawet na postrzeganie świata. Doświadczenia sprawiają, że świat dla dziecka staje się bardziej fascynujący i ciekawy.
Sensoryka dla dzieci
Sensoryka dla dzieci jest bardzo ważna. Pierwsze trzy lata życia są kluczowe dla dziecięcego rozwoju. To czas w którym mózg dziecka jest najbardziej neuroplastyczny. Dzięki połączeniom między neuronami maluch uczy się siebie, zapamiętuje świat, dobrze funkcjonuje i lepiej wszystko zapamiętuje. Mózg uczy się dzięki doświadczeniom, a sensoryka to zapewnia. W trakcie tych 3. lat dziecko chłonie świat jak gąbka, później wszelkie nowości i zmiany nawyków przychodzą trudniej. Brak wystarczającej ilości sensoryki we wczesnym dzieciństwie jest bardzo trudny do nadrobienia. Należy pamiętać, aby w okresie niemowlęcym zabawki stymulowały maksymalnie 2 zmysły jednocześnie.
Objawy zaburzeń integracji sensorycznej
Objawy zaburzeń integracji sensorycznej wiążą się często z nadwrażliwością lub zbyt małą wrażliwością na dane bodźce. Takimi objawami mogą być:
nadwrażliwość/zbyt mała wrażliwość na ruch i dotyk;
nadwrażliwość/zbyt mała wrażliwość przy odbiorze słuchowym i wzrokowym;
problemy z koncentracją i mową;
kłopoty z koordynacją;
impulsywność.
Często wiąże się to z nadmierną i wzmożoną ruchliwością, a starsze dzieci mają problemy z pisaniem, czytaniem czy koordynacją ruchów.
Zabawki sensoryczne dla dzieci
Zabawki sensoryczne dla dzieci nie są skomplikowane. Są banalnie proste i łatwe w użytkowaniu dla dziecka. Wiele takich zabawek sensorycznych możemy także stworzyć samodzielnie w domu.
Do kupienia (przykłady):
piłki/klocki sensoryczne z różnego rodzaju wypustkami;
ścieżki sensoryczne;
książeczki sensoryczne;
grzechotki gumowe z wypustkami;
tablice manipulacyjne.
Do zrobienia samemu:
małe butelki zapachowe – butelka 100ml na żel/płyn, a do środka wsypać goździki lub ziarna kawy. Może służyć jako grzechotka, a przez otwór dziecko może poznawać zapachy.
piaskownica – duża miska lub wanienka, na jej dno wysypać np.: fasolę, ziarna kawy, kasztany, żołędzie lub kaszę. Do środka można wsadzić także miseczki i łyżki, aby dziecko mogło przesypywać i ćwiczyć dodatkowo motorykę. ZALECAM tutaj brak skarpetek. 😉
gniotka – wystarczy balon i wsypana do niego mąka. Możemy takiego gniotka również ozdobić włosami ze sznurka lub narysować oczy markerem.
balony z wypełnieniem – balon, a jako wypełnienie: kasza, groch, mąka, ziarna kawy, małe kuleczki. Balonów oczywiście nie dmuchamy. 🙂
A na koniec…
A wy jakie znacie sensoryczne zabawy? Stworzyliście kiedyś swoją autorską zabawkę? Z autopsji wiem, że dzieci uwielbiają tworzenie swoich własnych zabawek. Bywa, że stają się właśnie tymi ulubionymi.
Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa. #wykapananiania