Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Coraz częściej słyszy się o zajęciach czy zabawkach sensorycznych dla dzieci. Maluchy je uwielbiają, a rodzice mogą cieszyć oko, ponieważ widzą jak cudowny wpływ ma integracja sensoryczna na ich pociechę. Sensoryka wpływa na wiele aspektów i ofiarowuje dziecku solidną dawkę stymulacji zmysłów. Ale od początku. Integracja sensoryczna – co to jest?

Sensoryka – co to jest?

Sensoryką nazywamy wszelkie doznania, których doświadczamy za pomocą zmysłów. Ćwiczenia sensoryczne dostarczają dziecku bodźce, które stymulują układy zmysłowe. Aby integracja sensoryczna była prawidłowa muszą działać właściwie trzy zmysły: czucie ciała, dotyk i równowaga. A to wszystko jest niezbędne dla dobrego i prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki sensoryce jesteśmy w stanie zapewnić dziecku w prosty i łatwy sposób konkretną dawkę stymulacji tychże zmysłów.

Integracja sensoryczna w rozwoju dziecka

Sensoryka tak naprawdę towarzyszy nam na każdym kroku. W wielu przypadkach nieświadomie korzystamy z jej wsparcia. Dzięki prostym zabawom i zabawkom sensorycznym dajemy dziecku możliwość do maksymalnego rozwoju jego zmysłów. Integracja sensoryczna w rozwoju dziecka ma wpływ na rozwój mowy, równowagi, na napięcie mięśniowe, a nawet na postrzeganie świata. Doświadczenia sprawiają, że świat dla dziecka staje się bardziej fascynujący i ciekawy. 

inte

Sensoryka dla dzieci

Sensoryka dla dzieci jest bardzo ważna. Pierwsze trzy lata życia są kluczowe dla dziecięcego rozwoju. To czas w którym mózg dziecka jest najbardziej neuroplastyczny. Dzięki połączeniom między neuronami maluch uczy się siebie, zapamiętuje świat, dobrze funkcjonuje i lepiej wszystko zapamiętuje. Mózg uczy się dzięki doświadczeniom, a sensoryka to zapewnia. W trakcie tych 3. lat dziecko chłonie świat jak gąbka, później wszelkie nowości i zmiany nawyków przychodzą trudniej. Brak wystarczającej ilości sensoryki we wczesnym dzieciństwie jest bardzo trudny do nadrobienia. 
Należy pamiętać, aby w okresie niemowlęcym zabawki stymulowały maksymalnie 2 zmysły jednocześnie.

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Objawy zaburzeń integracji sensorycznej wiążą się często z nadwrażliwością lub zbyt małą wrażliwością na dane bodźce. Takimi objawami mogą być:

 • nadwrażliwość/zbyt mała wrażliwość na ruch i dotyk;
 • nadwrażliwość/zbyt mała wrażliwość przy odbiorze słuchowym i wzrokowym;
 • problemy z koncentracją i mową;
 • kłopoty z koordynacją;
 • impulsywność.

Często wiąże się to z nadmierną i wzmożoną ruchliwością, a starsze dzieci mają problemy z pisaniem, czytaniem czy koordynacją ruchów.

Zabawki sensoryczne dla dzieci

Zabawki sensoryczne dla dzieci nie są skomplikowane. Są banalnie proste i łatwe w użytkowaniu dla dziecka. Wiele takich zabawek sensorycznych możemy także stworzyć samodzielnie w domu.

Do kupienia (przykłady):

 • piłki/klocki sensoryczne z różnego rodzaju wypustkami;
 • ścieżki sensoryczne;
 • książeczki sensoryczne;
 • grzechotki gumowe z wypustkami;
 • tablice manipulacyjne.

Do zrobienia samemu:

 • małe butelki zapachowe – butelka 100ml na żel/płyn, a do środka wsypać goździki lub ziarna kawy. Może służyć jako grzechotka, a przez otwór dziecko może poznawać zapachy.
 • piaskownica – duża miska lub wanienka, na jej dno wysypać np.: fasolę, ziarna kawy, kasztany, żołędzie lub kaszę. Do środka można wsadzić także miseczki i łyżki, aby dziecko mogło przesypywać i ćwiczyć dodatkowo motorykę. ZALECAM tutaj brak skarpetek. 😉
 • gniotka – wystarczy balon i wsypana do niego mąka. Możemy takiego gniotka również ozdobić włosami ze sznurka lub narysować oczy markerem.
 • balony z wypełnieniem – balon, a jako wypełnienie: kasza, groch, mąka, ziarna kawy, małe kuleczki. Balonów oczywiście nie dmuchamy. 🙂

A na koniec…

A wy jakie znacie sensoryczne zabawy? Stworzyliście kiedyś swoją autorską zabawkę? Z autopsji wiem, że dzieci uwielbiają tworzenie swoich własnych zabawek. Bywa, że stają się właśnie tymi ulubionymi.

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij