Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Co to jest zooterapia, czy warto z niej korzystać? Dla mnie odpowiedź jest banalnie prosta – TAK. W poprzednim artykule wspominałam o kontaktach dzieci ze zwierzętami i tym, jak je przygotować na obecność pupila w domu. Tym razem chciałabym napisać o tym, jak bardzo pozytywny wpływ mają na nas zwierzęta. Nie tylko na dzieci, ale również na nas – osoby dorosłe! 

Co to zooterapia?

Zapewne zastanawialiście się kiedyś co to zooterapia. Zooterapia (animaloterapia) to naturalna forma terapii z bezpośrednim udziałem zwierząt. Jej celem jest poprawa stanu poznawczego, emocjonalnego, fizycznego i społecznego u człowieka. Pomocnikiem terapeuty jest tutaj zwierzę, a terapią jest obserwacja i dotyk. Wiele badań potwierdza, że dzięki zooterapii wspomagamy wydzielanie endorfin i obniżamy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Według terminologii anglosaskiej, zooterapia dzieli się na:

  1. AAA – Animal Assisted Activities, czyli zajęcia z udziałem zwierząt;
  2. AAT – Animal Assisted Therapy, czyli terapia z udziałem zwierząt (konkretne działania terapeutyczne);
  3. AAE – Animal Assisted Education, czyli edukacja z udziałem zwierząt (w Polsce nie występuje samodzielnie; jest to łączenie AAA i AAT).

Jakie zaburzenia wspiera zooterapia?

  • autyzm i zespół Aspergera,
  • zespół Downa,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroby psychiczne,
  • stany lękowe, depresja, nerwica,
  • wskazana również dla osób niesłyszących i niewidomych.

Czy zooterapia jest metodą leczenia?

Musimy jednak pamiętać, że zooterapia nie jest samodzielną metodą leczenia. Służy ona do wspomagania innych terapii, pod okiem i za zgodą uprawnionego do leczenia danej dysfunkcji terapeuty.

Zooterapia i jej rodzaje

  1. Dogoterapia/Kynoterapia, czyli terapia z udziałem psów.
    Metoda, która wzmacnia i usprawnia rehabilitację. Pies jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony, koniecznie prowadzony przez wyedukowanego terapeutę. Tego typu terapia dostarcza pozytywnych emocji, satysfakcję, przełamuje lęki, a także stymuluje zmysły. Pies staje się „pomocą naukową”, motywuje do nauki i zwiększa przyswajanie wiedzy. (klik)
  2. Felinoterapia, czyli terapia z udziałem kotów.
    Polega na kontakcie osoby chorej z kotem. Terapia działa nie tylko podczas dotyku zwierzęcia, ale również w czasie jego obserwacji i przebywania w jego towarzystwie. Znacznie wzrasta samopoczucie, obniża się poziom lęku oraz poczucie samotności, stymulowany jest układ odpornościowy, a także obniża się ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Często spotykany rodzaj terapii z osobami chorymi na zespół Downa, autyzm czy z zaburzeniami psychicznymi. (klik)
  3. Hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni.
    Metoda rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii. Oddziałuje psychoruchowo, psychomotorycznie, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Koryguje postawę ciała i doskonali równowagę, reguluje napięcie mięśniowe, pobudza zmysły, zwiększa wydolność organizmu i koncentracji uwagi, rozwija samodzielność. (klik)
co to jest zooterapia

Zalety zooterapii

  • rozwijanie empatii i zdolności motorycznych;
  • budowanie zaufania;
  • zwiększenie poczucia własnej wartości;
  • socjalizacja ze zwierzętami;
  • zmniejszenie poziomu stresu, a zwiększenie motywacji;
  • poprawa pamięci i relacji społecznych.

A na koniec…

Co sądzicie o takim rodzaju terapii? Wiecie już co to jest zooterapia? Mieliście do czynienia z zooterapią, wierzycie w jej działanie? Jak myślicie, czy warto korzystać z zooterapii? Podzielcie się ze mną swoimi opiniami. Ja osobiście uważam, że to świetna sprawa! Zwierzę nie ocenia człowieka, kocha go takim jakim jest, chorego czy zdrowego. Jest wierne i bardzo się przywiązuje.

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij