Co to jest zooterapia, czy warto z niej korzystać? Dla mnie odpowiedź jest banalnie prosta – TAK. W poprzednim artykule wspominałam o kontaktach dzieci ze zwierzętami i tym, jak je przygotować na obecność pupila w domu. Tym razem chciałabym napisać o tym, jak bardzo pozytywny wpływ mają na nas zwierzęta. Nie tylko na dzieci, ale również na nas – osoby dorosłe!
Co to zooterapia?
Zapewne zastanawialiście się kiedyś co to zooterapia. Zooterapia(animaloterapia) to naturalna forma terapii z bezpośrednim udziałem zwierząt. Jej celem jest poprawa stanu poznawczego, emocjonalnego, fizycznego i społecznego u człowieka. Pomocnikiem terapeuty jest tutaj zwierzę, a terapią jest obserwacja i dotyk. Wiele badań potwierdza, że dzięki zooterapii wspomagamy wydzielanie endorfin i obniżamy poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Według terminologii anglosaskiej, zooterapia dzieli się na:
AAA – Animal Assisted Activities, czyli zajęcia z udziałem zwierząt;
AAT – Animal Assisted Therapy, czyli terapia z udziałem zwierząt (konkretne działania terapeutyczne);
AAE – Animal Assisted Education, czyli edukacja z udziałem zwierząt (w Polsce nie występuje samodzielnie; jest to łączenie AAA i AAT).
Jakie zaburzenia wspiera zooterapia?
autyzm i zespół Aspergera,
zespół Downa,
stwardnienie rozsiane,
choroby psychiczne,
stany lękowe, depresja, nerwica,
wskazana również dla osób niesłyszących i niewidomych.
Czy zooterapia jest metodą leczenia?
Musimy jednak pamiętać, że zooterapia nie jest samodzielną metodą leczenia. Służy ona dowspomagania innych terapii, pod okiem i za zgodą uprawnionego do leczenia danej dysfunkcji terapeuty.
Zooterapia i jej rodzaje
Dogoterapia/Kynoterapia, czyli terapia z udziałem psów. Metoda, która wzmacnia i usprawnia rehabilitację. Pies jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony, koniecznie prowadzony przez wyedukowanego terapeutę. Tego typu terapia dostarcza pozytywnych emocji, satysfakcję, przełamuje lęki, a także stymuluje zmysły. Pies staje się „pomocą naukową”, motywuje do nauki i zwiększa przyswajanie wiedzy. (klik)
Felinoterapia, czyli terapia z udziałem kotów. Polega na kontakcie osoby chorej z kotem. Terapia działa nie tylko podczas dotyku zwierzęcia, ale również w czasie jego obserwacji i przebywania w jego towarzystwie. Znacznie wzrasta samopoczucie, obniża się poziom lęku oraz poczucie samotności, stymulowany jest układ odpornościowy, a także obniża się ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Często spotykany rodzaj terapii z osobami chorymi na zespół Downa, autyzm czy z zaburzeniami psychicznymi. (klik)
Hipoterapia, czyli terapia z udziałem koni. Metoda rehabilitacji ruchowej na bazie neurofizjologii. Oddziałuje psychoruchowo, psychomotorycznie, sensorycznie, psychicznie i społecznie. Koryguje postawę ciała i doskonali równowagę, reguluje napięcie mięśniowe, pobudza zmysły, zwiększa wydolność organizmu i koncentracji uwagi, rozwija samodzielność. (klik)
Zalety zooterapii
rozwijanie empatii i zdolności motorycznych;
budowanie zaufania;
zwiększenie poczucia własnej wartości;
socjalizacja ze zwierzętami;
zmniejszenie poziomu stresu, a zwiększenie motywacji;
poprawa pamięci i relacji społecznych.
A na koniec…
Co sądzicie o takim rodzaju terapii? Wiecie już co to jest zooterapia? Mieliście do czynienia z zooterapią, wierzycie w jej działanie? Jak myślicie, czy warto korzystać z zooterapii? Podzielcie się ze mną swoimi opiniami. Ja osobiście uważam, że to świetna sprawa! Zwierzę nie ocenia człowieka, kocha go takim jakim jest, chorego czy zdrowego. Jest wierne i bardzo się przywiązuje.
Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa. #wykapananiania