Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Poradnik wychowawczy bywa coraz częstszym źródłem zdobywania informacji. Jednym z takich poradników jest książka „Nie przydeptuj małych skrzydeł. Napisana przez polską psycholog, Katarzynę Wnęk-Joniec. Jest ona także twórcą jej własnego, autorskiego programu Komunikacja Przyjazna Dziecku, który polega na komunikacji bez przemocy. Od wielu lat współpracuje ze żłobkami, przedszkolami, szkołami i studentami. Regularnie i od dawna rozwija współpracę z Radiem Kraków.

Informacje o książce „Nie przydeptuj małych skrzydeł”

Książka „Nie przydeptuj małych skrzydeł” wyszła spod rąk Wydawnictwa Oświatowego w 2013r. Wydawana jest w miękkiej oprawie, o wymiarach 12.5×19.5 cm. Książka ma zaledwie 66 stron, lecz uwierzcie mi – może to zmylić. Jest bardzo treściwa i przekazuje dużo wartościowych informacji.

Dla kogo jest przeznaczona?

Z książki „Nie przydeptuj małych skrzydeł” najczęściej korzystają rodzice, niemniej jednak jest przeznaczona także dla pielęgniarek, wychowawców, nauczycieli i opiekunów prawnych. Dla każdego, komu powierzone jest dziecko. Wskazówki stworzone są dla osób, które pragną zapewnić dziecku dom pełen szacunku, wzajemnego zrozumienia i miłości.

Fabuła książki „Nie przydeptuj małych skrzydeł”

Książka „Nie przydeptuj małych skrzydeł” jest zbiorem myśli i dobrych rad, które są kierowane bezpośrednio od dziecka do rodzica. Pomaga nam odnaleźć sposób by nie ranić dziecka popełnianymi przez nas błędami, jak ich unikać i w przyszłości nie powtarzać. Uczy nas szacunku do dziecka, świadomego wychowania i wiary w jego możliwości. Tekst napisany prostym, lecz bardzo konkretnym językiem. Takim, który na długo zostanie w pamięci każdego z nas. W książeczce, narratorem jest dziecko. Tłumaczy nam swoje emocje, towarzyszące mu podczas poszczególnych zachowań dorosłych opiekunów. Ułatwia to nam wejście w jego świat, by odkryć jego pragnienia i potrzeby.

Często się zdarza, że zwracamy uwagę na sytuacje, które to DLA NAS są istotne i niepokojące, całkowicie zapominając o sytuacjach, które są ważne DLA DZIECKA. Zapominamy o tym, że dzieci postrzegają świat zupełnie inaczej niż my, niezależnie czy mają 3 lata czy 14.

Książka "Nie przydeptuj małych skrzydeł"

„Mały człowiek nie umie wyrazić i nazwać tego, co przeżywa, nie potrafi opowiedzieć o swych potrzebach i oczekiwaniach. Nie zna strategii ludzi dorosłych radzenia sobie z problemami, nie rozumie ich i dlatego właśnie – bardzo często odbiera to, co dzieje się wokół niego jako zagrażające. Przyjmuje wszystko dokładnie takim, jakie jest. Zdarzenia, słowa… W oderwaniu od stojącej za nimi motywacji. Nie zna powodów naszych zachowań, działań, nie umie ich prawidłowo rozpoznać i ocenić. By wybaczyć…”

Moja opinia na temat książki „Nie przydeptuj małych skrzydeł”

W mojej opinii, książeczka jest napisana w bardzo wzruszający sposób. Opis uczuć widzianych z perspektywy dziecka, to z czym musi się zmagać niemal każdego dnia, gdy my – dorośli – zupełnie nieświadomie sprawiamy mu przykrość. Wbrew temu, że jest ona krótka i skromna – nie da się jej przeczytać tylko raz. Wraca się do niej, bardzo często. W każdej chwili zwątpienia… Poradnik pomaga nam zrozumieć, że dziecko jest osobną, autonomiczną, CZUJĄCĄ jednostką  a nie małym robotem do zaprogramowania w najlepszy i najbardziej wygodny dla nas sposób.

A na koniec…

Polecam każdemu z Was zajrzeć do tego poradnika. Gwarantuję, że jest zupełnie inny niż wszystkie, wyjątkowy w swej prostocie. A może już z niego korzystaliście? Jak Wasze wrażenia i odczucia? Ja tą książeczkę odkryłam na studiach – gdy wykładowca przeczytał naszej grupie jeden z rozdziałów, wiedziałam, że muszę mieć ją na swojej półce. 🙂

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij