Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Książka, którą powinien przeczytać każdy, który chce rozpocząć przygodę z wychowywaniem dziecka według zasad rodzicielstwa bliskości. Dla każdego kto chce uzupełnić swą wiedzę w tymże temacie. „Dziecko z bliska” odnosi się do relacji panujących w rodzinie, do tworzenia i utrzymywania więzi między każdym z członków rodziny. 

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak pomóc dziecku w wyrażaniu swoich uczuć, w jaki sposób stawiać granice, czy system kar i nagród jest dobry, a przy tym nie zapomnieć o relacji z samym sobą – zachęcam do przeczytania książki autorstwa Agnieszki Stein „Dziecko z bliska”. Autorka jest psychologiem pracującym na bazie nurtu rodzicielstwa bliskości. Wspiera rodziców i nauczycieli od wielu lat, napisała także książki pt.: „Nowe wychowanie seksualne”, „Potrzebna cała wioska” czy „Akcja adaptacja. Jak pomóc sobie i dziecku w zaprzyjaźnieniu się z przedszkolem.”

Informacje o książce

„Dziecko z bliska” jest nowym, uaktualnionym wydaniem książki z 2012r. Nowe wydanie (z 2019r.) powstało dzięki wydawnictwu Mamania. Książka publikowana jest w miękkiej oprawie, o wymiarach 14.5×20.5cm. Treść książki zawarta jest na 316 stronach. 

Książka przedstawia czytelnikowi czym jest rodzicielstwo bliskości, co to właściwie oznacza. Pokazuje czym różni się rodzicielstwo bliskości od wychowania bezstresowego. „Dziecko z bliska” porusza tematy związane z przywiązaniem, samoregulacją emocji i wspiera rozwój rodzicielskich kompetencji. 

Dla kogo jest przeznaczona?

Książka autorstwa Agnieszki Stein przeznaczona jest zarówno do rodziców jak i opiekunów czy nauczycieli. Niemniej jednak wydaje mi się, że każdy kto ma styczność z dziećmi powinien mieć tę książkę w swej biblioteczce, ponieważ pokazuje ona obraz tego jak powinna wyglądać zdrowa i prawdziwa relacja.

Fabuła książki

Rozdział I – Rodzicielstwo bliskości

W tym rozdziale znajdziemy wszystko co dotyczy wychowania w duchu rodzicielstwa bliskości. Pokazuje czytelnikowi różne perspektywy i cele wychowania, zarówno dla młodszych i starszych dzieci. Dowiemy się o teorii 3R Agnieszki Stein:
RELACJA (podstawą jest bezpieczna więź wśród członków rodziny)
REGULACJA (umiejętność radzenia sobie z emocjami i konfliktami)
ROZWÓJ (wzrost samoświadomości i wspieranie dziecka w procesie dorastania).

Rozdział II – Relacja

Drugi rozdział dotyczy relacji i przywiązania. Opisuje potrzeby dziecka takie jak: dotyk, granice, uwaga czy potrzeba autonomii. Stein wskazuje co powoduje niszczenie relacji. Wskazuje czym różni się relacja i więź od zwykłego kontaktu z dzieckiem. Pokazuje czytelnikowi w jaki sposób pielęgnować więzi, gdy w domu jest więcej niż jedno dziecko.

Rozdział III – Regulacja

Trzeci z rozdziałów związany jest z regulacją i troską o samego siebie. Nawiązuje do tematyki odnoszącej się do emocji, zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Czytelnik dowie się w jaki sposób nauczyć samoregulacji i jak dobrze wspierać w tym dziecko. Co ważne, rodzic/opiekun również dostanie informację jak radzić sobie z naszymi emocjami.

Rozdział IV – Rozwój

Ostatni rozdział, trzecie R, dotyczy rozwoju. Tego jak rodzic może wspierać dziecięcy rozwój oraz jaki jest prawidłowy język rodzicielstwa bliskości. To bardzo ważny i obszerny rozdział dotyczący niemalże każdej sfery rozwojowej. 

Podsumowanie

Znajdziemy tutaj słowniczek rodzicielstwa bliskości. Polecane książki do których warto zajrzeć, a także ciekawy tłumacz „jeśli mówisz”, który zdradza nam co tak na prawdę mamy na myśli.

Uniwersalna rada dla każdego od Agnieszki Stein

„Staraj się spojrzeć głębiej niż tylko na zachowanie dziecka i jego ewentualną zgodność z twoimi oczekiwaniami albo wymaganiami z zewnątrz. Ludzie są ważniejsi niż zasady. Potrzeby wszystkich członków rodziny są ważniejsze niż zasady. Każda rodzina jest inna i może potrzebować czegoś innego. Nie bój się więc próbować na różne sposoby i popełniać błędy. Ale zawsze staraj się patrzeć głębiej niż tylko na to, czy dziecko poddało się i zachowało w pożądany sposób.”

A na koniec…

Polecam każdemu z Was zajrzeć do tej książki. Powinna być ona obowiązkową lekturą dla każdego przyszłego rodzica, a także tego, który ma już dzieci. Budowanie zdrowej relacji z dzieckiem to najpiękniejsze co możemy mu ofiarować!

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij