Nawiązując do wczorajszego dnia jakim był Dzień Chłopaka, dziś otrzymacie ode mnie recenzję wyjątkowej książki. „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” to opowieść o życzliwości. O zrozumieniu i przyjaźni. O tym, że jesteśmy małą cząstką patrząc na cały wszechświat, ale mimo to możemy być wyjątkowymi ludźmi i żyć w zgodzie ze sobą.
Informacje o książce
Książeczka wyszła spod pióra R.J. Palacio, amerykańskiej pisarki i graficzki. Jej główną misją jest mobilizowanie coraz większego grona ludzi do bycia życzliwymi. „Cudowny chłopak” swą premierę miał w 2018 roku. Książka oprawiona jest twardą okładką, ilość stron wynosi 32. Wymiary wynoszą 23x31cm.
Dla kogo jest przeznaczona?
Książka „Cudowny chłopak” przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym i wzwyż (4+). Dzieci rozumieją już pojęcie bycia miłym i życzliwym, starają się być dobrymi ludźmi. Przejmują się emocjami innych dzieci, reagują na ich płacz, a więc to idealny moment na wprowadzanie takich książeczek.
Fabuła książki
Książeczka, która uczy tolerancji do osób wyjątkowych, jedynych w swoim rodzaju. Opowieść o chłopcu, który jest cudem – nie ma jednego oka. Chłopiec ma świadomość, że nie jest zwyczajny, lecz robi i zachowuje się jak przeciętny chłopak w jego wieku. Gra w piłkę, je lody czy też jeździ na rowerze. Wie o tym, że nie wygląda jak inne dzieci, ale nie zmienia to faktu, że czuje się wyjątkowo, niczym cud.
Przykre dla niego jest to, że inni nie widzą jego wyjątkowości, że wytykają go placami. Ponieważ inni patrzą się i mówią brzydko, chłopak czuje się źle, jest zraniony i czuje się odosobniony. Ma jednak na to sposób. Zakłada kask astronauty, wraz z Daisy (jego psem) odpala rakietę i lecą daleko. Z przestrzeni kosmicznej obserwuje Ziemię, która jest malutka. Na której wie, że istnieją miliardy ludzi, różnych ludzi – o innym kolorze skóry, posługujących się różnymi językami.
Chłopak jest świadom, że nie może zmienić swego wyglądu, ale gdzieś w głębi serca ma nadzieję, że inni ludzie zmienią myślenie w tym temacie. Żeby zobaczyli w nim cud, a nie odmienność.
A na koniec…
„Jeśli będziesz patrzył życzliwie, zawsze ujrzysz cuda” – puenta na zakończenie. Uwielbiam tą książkę. Szczerze i niezaprzeczalnie. Potrzebujemy takiej literatury.
Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa. #wykapananiania