Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Zdania dotyczące rytmu dnia dziecka bywa, że są podzielone. Jedni rodzice są tym zachwyceni, uważają, że ma to zbawienny wpływ na ich dziecko, inni zaś są przeciwni gdyż kojarzy im się to z nudą, rutyną czy brakiem spontaniczności. Jak jest na prawdę? Rutyna w życiu dziecka rządzi się swoimi prawami. Stały rytm dnia jest bardzo istotny w zdrowym i prawidłowym rozwoju małego dziecka. Ma ona pozytywny wydźwięk na wiele aspektów.

Czym jest rytm dnia dziecka?

Dziecko już w łonie matki przyzwyczaja się do jej powtarzalności i rytmu aktywności. Rytm wiąże się z niczym innym jak świadomym planowaniem czasu na poszczególne aktywności i odpoczynek dziecka. Wszystko co dla niego jest nowe może wydawać się niebezpieczne i stresujące. Dzięki rutynie dziecko od najwcześniejszych chwil życia kształtuje w sobie poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do rodzica. Rytm dnia u dziecka wspiera oswajanie się z danymi czynnościami, a pomagają tu właśnie stałe pory i stały plan działania, np.: przy kąpieli, zmianie pieluszki. Takowy rytm powinien być zaplanowany indywidualnie pod dziecko, ponieważ każdy maluch jest inny. 

Rytm dnia dziecka

Jak ustalić rytm dnia niemowlaka?

Wprowadzanie rytmu dnia dziecka powinniśmy rozpoczynać już od pierwszych dni/tygodni jego życia, ponieważ dziecko uczy się wtedy mechanizmu pór dnia – noc, dzień. W ciągu kilku pierwszych dni da się dostrzec kiedy dziecko staje się głodne, śpiące czy bardziej aktywne. Najczęściej zdarza się, że pierwszą rutyną staje się ta wieczorna. Kiedy dziecko o konkretnej godzinie jest kąpane, następnie przebierane w piżamkę, kładzione do łóżeczka. Dalej pojawia się rutyna dzienna, czyli na przykład: pobudka, karmienie, przebieranie, spacer, drzemka. Efekty pracy będą widoczne dopiero blisko 2-3. miesięcy od rozpoczęcia. 

  1. Zaplanuj czynności na poszczególny moment w ciągu dnia. Uwzględnij czas na: karmienie dziecka, drzemkę, zabawę, kąpiel, spacer.
  2. W planie dnia staraj się też uwzględniać swoje aktywności.
  3. Wieczorną kąpiel planuj na 30-40 minut przed snem. Później starać się wyciszać dziecko bez zabawek. Możesz nucić piosenki, głaskać.
  4. Drzemkę w ciągu dnia warto zaplanować w inny sposób niż sen nocny. Przykład: sen na spacerze, w innym pokoju, w wózku lub zakładanie innej piżamy. 
  5. Plan dnia ustalaj zgodnie z rozwojem dziecka – inaczej będzie on wyglądał u noworodka, a inaczej u półrocznego dziecka.
  6. Po odstępstwie od planu dnia (np.: wizyta u lekarza, gość w domu) należy jak najszybciej wrócić do planowanych czynności.

Rytm dnia dziecka – zalety

  • Dziecko przyzwyczaja się do otaczającego je środowiska.
  • Rytm dnia sprawia, że dziecko staje się spokojniejsze i pewne siebie.
  • Wpływa na dobre samopoczucie dziecka (i rodzica :).
  • Sprawia, że relacja dziecka z rodzicem/opiekunem jest trwalsza i pełna zrozumienia.
  • Powtarzające się czynności mają wpływ na zwiększone poczucie bezpieczeństwa u dziecka.

A na koniec…

Czy Ty jako opiekun/rodzic korzystasz z ustalonego wcześniej planu dnia? Starasz się postępować tak, aby dzień dziecka nie wyglądał chaotycznie? Podziel się ze mną. Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij