Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Pielęgnacja jamy ustnej u niemowlaków. Czy jest potrzebna, skoro maluch nie ma jeszcze zębów? Jak poprawnie dbać o buzię malucha? Co jest niezbędne do pielęgnacji i kiedy ją zacząć? Temat oczywisty, a jednak wielu rodziców o nim zapomina. Poniżej postaram się podpowiedzieć jak łatwo i szybko oczyścić buźkę Waszej pociechy.

Kiedy rozpocząć pielęgnację jamy ustnej u malucha?

Odpowiedź jest prosta – od samego początku, już od pierwszego miesiąca życia. Buzię powinno się oczyszczać po każdym karmieniu (z wyłączeniem karmień nocnych). Zapobiega to wczesnej próchnicy u dziecka oraz sprawi, że maluch przyzwyczai się do tejże pielęgnacji i w przyszłości chętniej będzie mył zęby.

Sposoby na oczyszczanie buzi malucha

Najprostszym i najtańszym sposobem na oczyszczenie buzi jest jałowy kawałek gazy bądź pieluszka tetrowa, która wcześniej została zwilżona przegotowaną wodą. Pieluchę nakładamy na palec wskazujący i delikatnymi ruchami oczyszczamy najpierw górne, a później dolne dziąsło. Należy pamiętać także o oczyszczeniu języka.
Pielęgnację buzi najlepiej wykonywać około 15-20 minut po karmieniu. Unikniemy dzięki temu wymiotów i ulania się pokarmu.

Gadżety do pielęgnacji jamy ustnej dziecka

  • Specjalne, jednorazowe gaziki nasączone Xylitolem, który pomaga w utrzymaniu poprawnej mineralizacji zębów, a także redukuje płytkę nazębną.
  • Rękawiczka na dwa palce wykonana z tkaniny frotte. Jest ona wielokrotnego użytku.
  • Silikonowa szczoteczka nakładana na palec. Z jednej strony znajdują się silikonowe włoski, a z drugiej wypustki masujące.

Pamiętaj!

  1.  Do czyszczenia buzi dziecka nie powinno używać się waty. Zostawi ona wiele drobinek w buzi Waszej pociechy. Zbędna jest również pasta – powinno się jej używać dopiero przy pojawieniu się pierwszych ząbków.
  2.  Aby nie wykonywać tej czynności na siłę. Maluch zrazi się wtedy do czyszczenia dziąseł i ząbków. Lepiej odczekać chwilę i spróbować pielęgnować buzię na bazie zabawy.

Czemu sprzyja pielęgnacja jamy ustnej?

Zaletą wczesnego rozpoczęcia pielęgnacji jamy ustnej dziecka, oprócz niwelowania próchnicy, jest również chronienie dziecka przez pleśniawkami i aftami. 

Czym są pleśniawki?

Pleśniawki to biały nalot przypominający ścięte mleko bądź ser twarogowy. Osadzają się na błonie śluzowej w buzi (najczęściej na języku, wewnętrznej stronie policzka, wargach, dziąsłach i podniebieniu). Nie da się ich zetrzeć , a „krostki” mogą być otoczone czerwoną otoczką (oznacza to stan zapalny). Powstają na skutek zakażenia grzybiczego.

Czym są afty?

Afty natomiast są rodzajem nadżerek w jamie ustnej. Otoczone są szarym bądź białym nalotem włóknikowatym, a dookoła nich widoczny jest rumień. Mogą występować pojedynczo, jak i mnogo. Aftom towarzyszy ból utrudniający spożywanie pokarmu. Zdarzają się przypadki towarzyszących objawów, takich jak: powiększenie węzłów chłonnych czy podwyższona temperatura.

Przyczyny pleśniawek i aft

  • źle prowadzona higiena jamy ustnej,
  • zakażenie w trakcie karmienia,
  • niedokładnie umyty smoczek,
  • oblizywanie przez rodzica smoczka przed podaniem go dziecku.

W obu przypadkach potrzebna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiedni sposób leczenia dla dziecka jak i matki (pielęgnacja brodawek piersi).

A jak to jest z zębami mlecznymi?

Warto o nie dbać, skoro za jakiś czas samoistnie wypadną? Odpowiedź jest oczywista – TAK. Należy dbać o nie tak samo jak o zęby stałe. W przeciwnym razie pojawi się próchnica, a buzia dziecka stanie się siedliskiem szkodliwych bakterii, które dalej mają wpływ na zęby stałe.
Pamiętajmy również o regularnych wizytach dziecka u dentysty.

A na koniec…

Jakie macie doświadczenia z pielęgnacją jamy ustnej swoich maluchów? W jaki sposób o to dbaliście?

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij