Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

O zaburzeniach lękowych pisałam już jakiś czas temu, ale dziś szczegółowo skupię się na jednym z nich. Będzie o lęku separacyjnym, czymś co każdy maluch w pewnym momencie swojego życia powinien przeżyć. Jest to całkowicie naturalna sytuacja u maluchów, a zadaniem dorosłych jest wspieranie ich w tym czasie oraz zapewnienie im komfortu. Lęk separacyjny jest jednym z popularniejszych zaburzeń lękowych spotykanych u dzieci.

Co to jest lęk separacyjny?

Lękiem separacyjnym (SAD – separation anxiety disorder) nazywamy sytuacje w których dziecko odczuwa nieadekwatny do sytuacji strach. Często przejawia się on w sytuacji, gdy jeden z rodziców opuszcza pomieszczenie czy dom. Najczęściej pojawia się on między 7. a 11. miesiącem życia dziecka. Mimo wszystko, każdy rodzic powinien traktować ten moment jako sukces, ponieważ świadczy to o prawidłowym rozwoju dziecka. Nasilenie lęku separacyjnego pojawia się u blisko półtoraroczniaków, ALE pamiętajmy że za jakiś czas to wszystko przeminie. Czas zależy od charakteru i przeżyć dziecka.

Lęk separacyjny

Lęk separacyjny u dziecka

Skąd właściwie bierze się lęk separacyjny i w jaki sposób się objawia? Lęk ten jest mocno powiązany z nauką samodzielnego przemieszczania się przez dziecko. Odkąd maluch zaczyna się czołgać i raczkować zauważa, że on i rodzice są zupełnie osobnymi jednostkami. Odkrywanie świata jest fascynujące, jednak w chwili, gdy maluch oddali się za daleko i nie widzi opiekuna – wprowadza go to w niepokój.

 Lęk separacyjny u dziecka może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej spotykanym objawem lęku separacyjnego jest histeryczny, wręcz paniczny płacz dziecka w sytuacji stresowej. Dodatkowo dziecko może odmawiać snu w swoim łóżeczku, a w nocy wybudzać się ze strasznego snu. W trudniejszych przypadkach dziecko może doświadczać także:

  • utraty apetytu;
  • bólu głowy i brzucha, a nawet wymiotów i nudności;
  • zaburzeń koncentracji, szybkie rozpraszanie się;
  • zaburzeń snu – problemy z zasypianiem i przesypianiem nocy;
  • duszności w klatce piersiowej;
  • lęku przed obcymi.

Lęk separacyjny – przyczyny

Przyczyn lęku separacyjnego u dzieci może być na prawdę wiele. Może mieć na to wpływ zarówno psychologia, biologia, jak i środowisko dziecka. Dziecko nie do końca potrafi odpowiednio reagować na strach i kontrolować swoje emocje. Zdarza się również, że lęk separacyjny bywa dziedziczny i nasilony u dzieci rodziców miejących epizody depresyjne. 

Lęk separacyjny może pojawiać się zarówno u dzieci, które mają nadmiar opieki ze strony rodziców, oraz u dzieci, którym nie jest dostarczana wystarczająca dawka miłości i bezpieczeństwa. Przyczyną jest także brak poczucia czasu u dziecka. Dziecko w okresie niemowlęcym i przedszkolnym nie wie dokładnie ile to 5 czy 10 minut. A określenia zaraz, za moment są dla niego niejasne. 

Lęk separacyjny –
jak sobie radzić?

 

  1. Przede wszystkim – nie wymykaj się niepostrzeżenie z domu. Może mieć to odwrotne skutki niż myślisz.
  2. Zapewnij dziecku solidną dawkę czułości, miłości i poczucia bezpieczeństwa. Staraj się na miarę możliwości pokazywać mu, że jesteś i będziesz. Informuj, że zawsze do niego wrócisz.
  3. Stopniowo wydłużaj swoją nieobecność, gdy musisz wyjść. Nie zostawiaj dziecka pod opieką babci, dziadka, opiekunki czy w żłobku od razu na kilka godzin. Zaczynaj od godziny, a potem wydłużaj ten czas o 30 minut.
  4. Wzmacniaj dziecięcą odwagę i kształtuj w dziecku poczucie pewności siebie. 
  5. Staraj się nie przeciągać rozstań i nie okazuj frustracji w trakcie pożegnania.

A na koniec…

Pamiętaj, że po każdej burzy wychodzi słońce. Lęk separacyjny w pewnym momencie zniknie, a dziecko stanie się pewnym siebie maluchem. Jeśli jednak trwa to powyżej 4.-5. roku życia dziecka warto to obserwować i ewentualnie skontaktować się z psychologiem dziecięcym. Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij