Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Nadeszło lato, a razem z nim upały i bardzo wysokie temperatury sięgające 30 stopni. Wielu z rodziców zastanawia się jak ubierać dziecko w upały? Jak ochronić je przed silnym słońcem i jego skutkami?

Temperatura ciała małego dziecka waha się między 36.3 a 37.3 stopni. Jego skóra jest bardzo wrażliwa i delikatna. Nie powinna być narażana na działanie promieni słonecznych. Koniecznością w trakcie wyjść powinien być krem z filtrem – najlepiej SPF 50.

Jak chronić dziecko przed słońcem w wózku?

Wózek powinien mieć daszek przy gondoli lub doczepioną parasolkę, ponieważ chronią przed oparzeniami. A oparzenia słoneczne jakich doświadczymy w dzieciństwie zwiększają w przyszłości ryzyko zachorowania na raka skóry (głównie czerniaka) aż o 200-300%!

Wózek można również nakrywać pieluchą (np. tetrową albo bambusową), jednak pamiętajmy o tym, aby pielucha zasłaniała tylko nasłonecznioną stronę. Drugą zostawmy odsłoniętą, aby powietrze mogło swobodnie przepływać.
W trakcie największych upałów, czyli między godziną 11 a 15, najlepiej nie wychodzić na spacery z dzieckiem!

Jak ubierać dziecko w upały na dworze?

W momencie, gdy wychodzisz z dzieckiem w trakcie upału, zapewniam, że wystarczy tylko jedna warstwa. Zatem jak ubierać dziecko w upały? Mogą to być body z krótkim rękawem albo rampers. Rampers to letni pajacyk z krótkimi rękawami i nogawkami, często rozpinany w kroku.

Przy wyborze ubranek dla dzieci należy pamiętać o wyborze takich, które są zrobione z naturalnych materiałów. Mogą to być ubrania bawełniane, z włókien konopi, jedwabne lub lniane. Ułatwiają one przepływ powietrza i zmniejszają pocenie się.
Dzięki takiemu doborze ubrań unikniemy podrażnień skóry, otarć, a nawet odparzeń. Unikniemy także pojawienia się nieprzyjemnych dla dziecka potówek, które swędzą, pieką i rozdrażniają.

Nie ubierajmy dziecka zbyt ciepło, ponieważ u spoconego dziecka nawet najmniejszy wiatr może spowodować przeziębienie. Czapka czy chusteczka przydadzą się tylko w momencie ochłodzenia lub wiatru, jednak także powinny być lekkie.

Jak ubierać dziecko w domu w trakcie upałów?

Wszystko zależy od tego jaka temperatura panuje w domu. Najlepiej sprawdzać czy dziecko się nie poci na karku. Chłodne dłonie czy stopy nie oznaczają, że dziecku jest zimno. To oznaka tego, że jego układ krążenia dopiero się rozwija.

Jeśli kark jest:

  •  chłodny – dodaj jedną warstwę ubrania;
  •  ciepły – wszystko jest OK;
  • spocony – zmień ubranie na lżejsze.

Natomiast jeśli w domu znajduje się uruchomiona klimatyzacja małe dziecko powinno mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż dorosły.

Czym grozi przegrzanie się dziecka?

Przegrzanie, czyli hipertermia, to nadmierne nagromadzenie się ciepła w organizmie. Najczęściej zagraża to dzieciom do ukończenia 1. miesiąca życia. Dopiero później ich ośrodek termoregulacji dojrzewa i umie sam się ogrzać lub ochłodzić (jednak wahania temperatur nie mogą być zbyt duże).

Przegrzanie spowodowane jest najczęściej złym ubiorem malucha. W krytycznym momencie może dojść do udaru cieplnego. Przyczyniają się do tego również odwodnienie, wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura.

Jak odróżnić przegrzanie się od udaru cieplnego u dziecka?

Oznakami przegrzania są: senność, rozdrażnienie, zmęczenie, niechęć do zabaw, zaczerwieniona skóra twarzy. Warto wtedy sprawdzić temperaturę jego ciała.

A jak z udarem cieplnym? Objawy są już cięższe: podwyższone tętno, brak pocenia się, przyspieszony oddech, wymioty, wysoka temperatura ciała i rozdrażnienie.

Jakie temperatury powietrza są odpowiednie do snu dla dzieci?

U noworodków temperatura otoczenia powinna wynosić od 22. do 26. stopni. Później temperaturę można zmniejszać do 20-22 stopni. W trakcie snu temperaturę otoczenia powinniśmy obniżać do 18-19 stopni i pamiętać, aby przed snem solidnie wywietrzyć pomieszczenie. Dziecko wtedy powinno być w innym pomieszczeniu.

A na koniec…

Jak radzie sobie w trakcie upałów? Jak dbacie o siebie i swoje dzieci? Ja nie ukrywam, że w tym roku dosyć ciężko to znoszę – jestem strasznie zmęczona. Dla mnie najlepszą temperaturą byłoby coś pomiędzy 25 a 27 stopni w słońcu. A dla Was?

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij