Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Nie każdy z Nas wie, ale kręgosłup noworodka znacznie różni się od kręgosłupa dorosłej osoby. Jest delikatny, a wszystkie krzywizny, które mamy jako dorośli, wykształcają się w ciągu pierwszego roku życia. Zatem czy chusta jest dla niego dobra?

Kręgosłup nie zapewnia dobrej amortyzacji, łatwo ulega wstrząsom i obciążeniu. Kręgi są zbudowane z chrząstki, a krążki międzykręgowe (dyski) galaretowate i miękkie. Dlatego ważne jest, by nie obciążać kręgosłupa pionizując, gdyż nie jest on gotowy jeszcze na utrzymanie ciężkiej głowy. Podczas noszenia staramy się zaokrąglać plecki i podwijać miednicę, co uchroni przed ewentualnymi przeciążeniami.

Od kiedy możemy nosić dziecko w chuście?

W chuście dziecko możemy nosić już od pierwszych dni jego życia. Uważa się, że dziecko powinno mieć powyżej 1.5kg masy ciała oraz samodzielnie oddychać by można było je nosić w chuście. Jednorazowy czas noszenia w chuście nie powinien przekraczać dwóch godzin.

Częstą obawą przed rozpoczęciem przygody z chustami jest obciążenie kręgosłupa dziecka przez pionizację jego ciała. Jednak dziecko w chuście nie jest ustawione pionowo, tylko leży na ciele rodzica. Jego główka jest oparta o ciało, miednica jest podwinięta, kolana są zgięte, a co za tym idzie kręgosłup jest zaokrąglony.

Zalety noszenia w chuście

Noszenie dzieci w chustach jest wspaniałe dla obu stron. Dlaczego? Chociażby dla poczucia bezpieczeństwa, które dajemy dziecku oraz nawiązywania niepowtarzalnej więzi z rodzicem. Ogromnym plusem chust jest to, że rodzic ma wolne ręce, a także może wcisnąć się tam, gdzie wjazd wózkiem byłby niemożliwy.

Nie bójmy się przyzwyczajenia dziecka do noszenia, ono od dawna już je zna. W końcu przez 9. miesięcy było noszone w brzuchu mamy. Wie co to bliskość, kołysanie i ciasnota.

Jak poprawnie nosić dziecko w chuście?

Dzięki tzw. pozycji zgięciowo-odwiedzeniowej maluch leży na nas, na brzuszku, co jest dla niego w pełni fizjologiczne. Noszeniem w chuście wspieramy jego rozwój – mięśnie brzuszka są stale aktywne, a odpowiednie odwiedzenie nóżek, pomaga prawidłowo rozwijać się jego bioderkom.

Musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad:

  1. Koniecznie jest używanie chust dobrych jakościowo. Powinny to być chusty tkane, np. splotem skośno-krzyżowym czy żakardowym.
  2. Należy dostosowywać pozycje noszenia do wieku dziecka, jego stopnia rozwoju i zadbać o symetrię wiązania.
  3. Chusta musi być mocno dociągnięta, ciasno opleciona wokół dziecka.
  4. Chusta powinna zapewniać rodzicowi wygodę i swobodę ruchów, bez potrzeby asekuracji malucha.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje chust dla dzieci?

chusty wiązane:

  •  Są tkane i długie (standardowo od 3,6 do 5,2m). Dostarczają wiele możliwości w noszeniu i dobieraniu pozycji (przód, tył, na biodrze).
  • Dzięki wiązaniom na obu ramionach, ciężar maleństwa rozkłada się symetrycznie na barki i plecy osoby noszącej.
  • Podstawowe wiązania (od pierwszych dni życia) to kangur, kieszonka i plecak prosty.
  • Jest uniwersalna, może służyć jako kocyk, przewijak czy szal.

chusty kółkowe:

  • Pas materiału umieszcza się odpowiednio w wytrzymałych kołach. Możemy nosić brzuszkiem do brzuszka, na boku i na biodrze.
  • Proste w obsłudze, szybkie i zawsze mogą być przygotowane. Jednak pamiętajmy – obciążają tylko jedną stronę ciała noszącego, co przy dłuższym noszeniu może wiązać się z dyskomfortem.
  • Sprawdzają się na tzw. szybkie akcje, kiedy musimy przenieść dziecko z punktu A do B, na szybki wypad na zakupy lub przeróżne awarie wózkowe. Przydają się również przy straszakach, kiedy nóżki się zmęczą, a droga do domu daleka.

Jak dobrać odpowiednią dla nas chustę?

Chustonoszenie daje wiele możliwości. Konieczne jest aby dobór wiązania, jak i chusty, odbył się razem ze specjalistą jakim jest doradca noszenia. Podczas konsultacji, dowiadujemy się o rozwoju kręgosłupa, prawidłowej pielęgnacji dziecka, pozycji noszonego i postawie noszącego. Jednym słowem – wszystkiego. Wszystko to, co powinniśmy wiedzieć, aby nosić w zdrowy sposób naszego malucha będziemy mieć w małym palcu.

Do tego doradca opowiada o splotach, rodzajach chust i wiązań. Wszystko dokładnie pokazuje na specjalnie do tego przygotowanej lalce, tak byśmy potem bez obaw mogli ćwiczyć na dziecku. Po takim spotkaniu wiązanie chust przestaje być czarną magią.

Polecam

Jednym z ekspertów ds. noszenia jest Edyta Oracz – Doradca Noszenia Dzieci ClauWi, którą mogę z całego serca polecić. Pod jej czujnym okiem powstał tenże post, za co serdecznie dziękuję.

A na koniec…

Jak wasze wrażenia z noszeniem dzieci? Jeśli jeszcze tego nie spróbowaliście, dlaczego? Jakie są wasze obawy? Skąd dowiedzieliście się jak poprawnie nosić dziecko w chuście? Podzielcie się ze mną swoimi historiami.

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij