Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Włącz ciemny motyw, który jest przyjemnieszy dla oczu podczas nocy.

Włącz jasny motyw, który jest przyjemniejszy dla oczu podczas dnia.

Vaiana: Skarb oceanu to animowany, przygodowy film z elementami fantasy i musicalu. Trwa on 115min i powstał w ponadczasowej wytwórni jaką jest Walt Disney. Reżyserowany przez Rona Clementsa i Johna Muskera. Swą światową premierę miał 14.11.2016r., a w Polsce był to 25.11.2016r. Bajka o Vaianie bez wątpienia nawiązuje do mitologii polinezyjskiej.

Głównymi bohaterami są:

  • Vaiana – waleczna, polinezyjska księżniczka, która kocha ocean;
  • Maui – półbóg, towarzyszy Vaianie w misji;
  • Tala – babcia Vaiany, która była jej największym wsparciem;
  • Tui – wódz, ojciec Vaiany.

Fabuła bajki

Vaiana od zawsze marzyła o podróżowaniu  i odkrywaniu innych, odległych światów. To marzenie rozkwitło w niej dzięki Babci Tali, która opowiadając legendy zaciekawiła ją. Jednak, ze względu na strach wodza i jednocześnie jej ojca, po katastrofie sprzed kilku lat – Vaiana poddała się i zrezygnowała.

Podczas gdy legenda o bogini Te Fiti okazuje się prawdziwa, Vaiana zostaje wybrana przez ocean do ocalenia wszystkich. Legenda głosiła, że wiele lat temu, półbóg Maui skradł serce bogini Te Fiti, przez co cały archipelag powoli zaczął obumierać. Vaiana po wielu przeciwnościach losu wyrusza w daleką podróż na głęboką wodę, w poszukiwaniu półboga Maui, by ten oddał serce bogini. Dołącza on niechętnie do jej kompanii. Początkowo jest on bardzo zadufaną i zapatrzoną w siebie postacią.

Ich podróż nie jest łatwa. Trafiają na wiele przeciwności, np.: kokosów-piratów czy ogromnego kraba, który chciał skraść serce Te Fiti. Znajdziemy tu wiele humorystycznych akcentów – chyba każdy, kto już oglądał tę bajkę zapamiętał niemądrego koguta Vaiany.

Jakie wnioski możemy wyciągnąć z bajki?

Czego uczy „Vaiana: Skarb oceanu”, czy znajdziemy tu morał? Z pewnością bajka pokazuje jak ważne jest wsparcie dla nas i naszych bliskich. Jak ogromne znaczenie ma nasza wiara w siebie i jak wiele mogą zmienić podejmowane przez nas decyzje, że warto dążyć do celu i realizować się.

Bajka ukazuje widzowi wiele empatycznych i moralnych postaw. Jednocześnie obdarzona jest przepiękną paletą barw i krajobrazów. Pokazuje szacunek do tradycji i zwyczajów danego regionu.

A przede wszystkim, bajka niszczy stereotyp mówiący o tym, że dziewczyny są zależne od chłopaków, że do osiągnięcia celu potrzebują ich pomocy. W związku z tym, chłopak traktowany tutaj jest jako partner w wykonaniu zadania, nie wybawca.

Ciekawostki dotyczące filmu:
  1. „Vaiana: Skarb oceanu”  nominowana była do Oskara w 2 kategoriach: najlepszy pełnometrażowy film animowany oraz najlepsza piosenka (How far I’ll go).
  2. Moana, w językach polinezyjskich oznacza „ocean”, zaś w Europie, Vaiana, tłumaczy się jako „źródło”, „woda źródlana”.
  3. Jako nieliczna wśród twórczości Disneya, Vaiana: Skarb oceanu, nie ma wątku miłosnego. Stawia nacisk na słuchanie głosu własnego serca.
  4. Prawdopodobnie kokosy-piraci wzorowani są na filmie „Mad Max”.
  5. Najciekawsza według mnie i godna uwagi! Niebo widoczne w filmie nie jest przypadkowe! Z pomogą astronomów stworzono mapę nieba nad Pacyfikiem sprzed 2000 lat!

A na koniec…

Bezsprzecznie jest to jeden z moich ulubionych, pełnometrażowych filmów animowanych. A Wy co sądzicie? W komentarzach możecie polecać mi bajki, które sami oglądacie z dziećmi. Z chęcią je zobaczę.

Szczerze zachęcam was do dyskusji i dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach poniżej, a także do udostępniania postu w celu edukacji większej części społeczeństwa.
#wykapananiania

Udostępnij!

Zamknij